14 Eki 2020

Sahte Alkol Analizleri

Sahte Alkol Analizleri

Son derece zararlı bir madde olan metil alkol, zehirli maddelerin başında geliyor.

Etil Alkol ya da bilinen adıyla Etanol saf hali berrak ve renksiz olan, aynı zamanda kendine özgü bir kokusu olan kimyasal bir bileşiktir. Bütün alkollü içeceklerde etil alkol kullanılmaktadır. Bitki ve meyvelerde bulunan şeker fermente edilerek üretilir. Metil alkol ise odunun damıtılmasıyla üretilir ancak metil alkol öldürücü bir zehirdir. Kolay elde edildiği ve ucuz olduğu için sahte içki üretiminde kullanılmaktadır.

Çok az bir miktarı, canlıların kör olmasına hatta hayatını kaybetmesine bile sebebiyet vermektedir. Metanol ya da odun alkolü adıyla da bilinen metil alkol, genellikle yasa dışı içki üretiminde yaygın şekilde kullanılabilmektedir. Nedeni ise maliyetinin düşük olmasıdır. Günümüzde çok sayıda kişi yasa dışı içki tüketimi nedeniyle hayatını kaybetti ve halen bu olumsuz vakalar devam ediyor.

Günümüzde kozmetik sektöründe ve endüstriyel ürünlerde kullanılan metil alkol analizi laboratuvar ortamında pratik bir şekilde yapılabiliyor. Yasa dışı olarak imalatı yapılan içkilerin yanı sıra yasa dışı parfüm üretiminde de kullanılabiliyor olması metil alkol tanı ve tayini çalışmalarına daha fazla ihtiyaç duyulmasını da beraberinde getiriyor.

Laboratuvarlarımızda metil alkol testi yapılmaktadır. Kalite kontrol amacıyla da sunduğumuz metil alkol tanı ve tayini çalışmalarımızdan siz de faydalanabilirsiniz. Dünya genelinde kabul görmüş olan kriterler ve standartlar dikkate alınarak gerçekleştirilen test çalışmalarımız uzman ekiplerimiz tarafından kısa sürede tamamlanır. Sonucu tarafınıza bildirilir.

Gaz kromotografisi(GC) yöntemi ile Etil Alkol ve Metil Alkol analizleri yapılmaktadır. Bu yöntemle içkilerin sahte olup olmadığı konusunda çok kısa sürede bilgi sahibi olabilirsiniz. Sağlığınızı riske atmayın…